CFM12JT270K
Mfr.Part #
CFM12JT270K
Description
RES 270K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
270kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Tolerance :
±5%
Axial, Through Hole
Lead Diameter :
0.55 mm
Datasheets
CFM12JT270K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT270K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 270kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,