CFM12JT1R80
Mfr.Part #
CFM12JT1R80
Description
RES 1.8 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Diameter :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.8Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
CFM12JT1R80
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1R80
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,