CFM12JT1R30
Mfr.Part #
CFM12JT1R30
Description
RES 1.3 OHM 5% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
1.3Ohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Lead Diameter :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
CFM12JT1R30
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1R30
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.3Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,