CFM12JT1R10
Mfr.Part #
CFM12JT1R10
Description
RES 1.1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.55 mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.1Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFM12JT1R10
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1R10
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,