CFM12JT1R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Military Standard :
Not
Resistance :
1Ohm
Power Rating :
500mW
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
CFM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
350V
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Composition :
Carbon Film
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.3mm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CFM12JT1R00
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1R00
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,