CFM12JT1M20
Mfr.Part #
CFM12JT1M20
Description
RES 1.2M OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.2mOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
EAR99
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Composition :
Carbon Film
Datasheets
CFM12JT1M20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1M20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,