CFM12JT1K50
Mfr.Part #
CFM12JT1K50
Description
RES 1.5K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.3mm
Power Rating :
500mW
2
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.5kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
350V
Lead Free
Datasheets
CFM12JT1K50
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1K50
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,