CFM12JT1K30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT1K30
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.3K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Resistance :
1.3kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Working Voltage :
350V
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Package / Case :
Axial
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Series :
CFM
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Diameter :
0.55 mm
Composition :
Carbon Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JT1K30
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1K30
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.3kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,