CFM12JT1K20
Mfr.Part #
CFM12JT1K20
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Resistance :
1.2kOhm
CFM
Diameter :
2.3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
2009
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Construction :
Tubular
Datasheets
CFM12JT1K20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1K20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,