CFM12JT180R
Mfr.Part #
CFM12JT180R
Description
RES 180 OHM 5% 1/2W AXIAL
TR
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
180Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Free
Diameter :
2.3mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
500mW
Military Standard :
Not
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JT180R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT180R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 180Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,