CFM12JT16R0
Mfr.Part #
CFM12JT16R0
Description
RES 16 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Flame Retardant Coating, Safety
Lead Diameter :
0.55 mm
Resistance :
16Ohm
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CFM12JT16R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT16R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 16Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,