CFM12JT16K0
Mfr.Part #
CFM12JT16K0
Description
RES 16K OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
16kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.55 mm
Construction :
Tubular
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFM12JT16K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT16K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 16kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,