CFM12JT160R
Mfr.Part #
CFM12JT160R
Description
RES 160 OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Composition :
Carbon Film
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
160Ohm
Contact Plating :
Tin
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.3mm
Flame Retardant Coating, Safety
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Published :
Datasheets
CFM12JT160R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT160R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 160Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,