CFM12JT15R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT15R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Series :
CFM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
20 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
15Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Lead Free :
Lead Free
Length :
6.5024mm
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Published :
Package / Case :
Composition :
Carbon Film
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Datasheets
CFM12JT15R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT15R0
Axial, Through Hole 15Ohms, 0.5W 1/2W, Carbon Film,