CFM12JT150R
Mfr.Part #
CFM12JT150R
Description
RES 150 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.3mm
Resistance :
150Ohm
Contact Plating :
Tin
Carbon Film
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Military Standard :
Not
Datasheets
CFM12JT150R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT150R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,