CFM12JT150K
Mfr.Part #
CFM12JT150K
Description
RES 150K OHM 5% 1/2W AXIAL
EAR99
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
150kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Diameter :
2.3mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%