CFM12JT13R0
Mfr.Part #
CFM12JT13R0
Description
RES 13 OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
13Ohm
Lead Diameter :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Carbon Film
Datasheets
CFM12JT13R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT13R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 13Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,