CFM12JT130K
Mfr.Part #
CFM12JT130K
Description
RES 130K OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
350V
Lead Diameter :
0.55 mm
Resistance :
130kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Tolerance :
±5%
TR
Datasheets
CFM12JT130K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT130K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 130kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,