CFM12JT12R0
Mfr.Part #
CFM12JT12R0
Description
RES 12 OHM 5% 1/2W AXIAL
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Wire
Lead Diameter :
0.55 mm
Power Rating :
500mW
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
12Ohm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFM12JT12R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT12R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 12Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,