CFM12JT12K0
Mfr.Part #
CFM12JT12K0
Description
RES 12K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
12kOhm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JT12K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT12K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 12kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,