CFM12JT120R
Mfr.Part #
CFM12JT120R
Description
RES 120 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Resistance :
120Ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Power Rating :
500mW
Construction :
Tubular
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%