CFM12JT120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT120K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 120K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
CFM
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Carbon Film
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
500mW
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
120kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
350V
Diameter :
2.3mm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Axial, Through Hole
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFM12JT120K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT120K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,