CFM12JT11R0
Mfr.Part #
CFM12JT11R0
Description
RES 11 OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
11Ohm
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Tolerance :
±5%
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFM12JT11R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT11R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 11Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,