CFM12JT11K0
Mfr.Part #
CFM12JT11K0
Description
RES 11K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
11kOhm
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Lead Diameter :
0.55 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFM12JT11K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT11K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 11kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,