CFM12JT10K0
Mfr.Part #
CFM12JT10K0
Description
RES 10K OHM 5% 1/2W AXIAL
1 (Unlimited)
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
10kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Datasheets
CFM12JT10K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT10K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,