CFM12JT100R
Mfr.Part #
CFM12JT100R
Description
RES 100 OHM 5% 1/2W AXIAL
Lead Free
Military Standard :
Not
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Resistance :
100Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tubular
Diameter :
2.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFM12JT100R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT100R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,