CFM12JT100K
Mfr.Part #
CFM12JT100K
Description
RES 100K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Wire
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
Resistance :
100kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
2.3mm
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFM12JT100K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT100K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,