CFM12JA91K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JA91K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 91K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Published :
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
91kOhm
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
HTS Code :
Series :
CFM
Datasheets
CFM12JA91K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA91K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 91kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,