CFM12JA910R
Mfr.Part #
CFM12JA910R
Description
RES 910 OHM 5% 1/2W AXIAL
Axial
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.3mm
Resistance :
910Ohm
HTS Code :
Tin
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
500mW
1 (Unlimited)
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JA910R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA910R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 910Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,