CFM12JA8R20
Mfr.Part #
CFM12JA8R20
Description
RES 8.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Carbon Film
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
500mW
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Resistance :
8.2Ohm
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFM12JA8R20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA8R20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 8.2Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,