CFM12JA82R0
Mfr.Part #
CFM12JA82R0
Description
RES 82 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
82Ohm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Axial
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Diameter :
2.3mm
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CFM12JA82R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA82R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 82Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,