CFM12JA68K0
Mfr.Part #
CFM12JA68K0
Description
RES 68K OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
68kOhm
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
HTS Code :
Datasheets
CFM12JA68K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA68K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 68kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,