CFM12JA51R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JA51R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 51 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
2.3mm
Mount :
Axial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Carbon Film
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Resistance :
51Ohm
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Series :
CFM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CFM12JA51R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA51R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 51Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,