CFM12JA3K60
Mfr.Part #
CFM12JA3K60
Description
RES 3.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
3.6kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.3mm
Datasheets
CFM12JA3K60
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA3K60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.6kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,