CFM12JA390R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JA390R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 390 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Construction :
Tubular
Resistance :
390ohm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Contact Plating :
Tin
Series :
CFM
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
350V
HTS Code :
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.3mm
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Carbon Film
Datasheets
CFM12JA390R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA390R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,