CFM12JA360R
Mfr.Part #
CFM12JA360R
Description
RES 360 OHM 5% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Resistance :
360Ohm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
No
Datasheets
CFM12JA360R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA360R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 360Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,