CFM12JA27K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JA27K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 27K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
350V
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
27kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Composition :
Carbon Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
CFM
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
2.3mm
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
CFM12JA27K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA27K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 27kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,