CFM12JA1K20
Mfr.Part #
CFM12JA1K20
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Working Voltage :
350V
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
CFM12JA1K20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA1K20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,