CFM12JA18K0
Mfr.Part #
CFM12JA18K0
Description
RES 18K OHM 5% 1/2W AXIAL
Diameter :
2.3mm
Resistance :
18kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFM12JA18K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA18K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,