ZXTN08400BNS-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZXTN08400BNS-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
PWR TRANSISTOR POWERDI3333-8
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
Transistor Type :
2 NPN (Dual)
Power - Max :
830mW
Frequency - Transition :
40MHz
Current - Collector Cutoff (Max) :
50nA ICBO
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Collector (Ic) (Max) :
500mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
10 @ 500mA 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
175 @ 100mA, 500mA
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
PowerDI®
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
400V