TAJP684K035RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJP684K035RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.68UF 10% 35V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Polarity :
Polar
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13Ohm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Depth :
1.35mm
Voltage - Rated DC :
35V
Published :
Capacitance :
0.68µF
Height :
1.5mm
Termination :
SMD/SMT
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tan Delta :
0.04
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Leakage Current :
500nA
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Tantalum
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
Weight :
5.499807mg
Series :
TAJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
4 %