TAJP105K025RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJP105K025RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 25V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Tan Delta :
0.04
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Dissipation Factor :
4 %
Depth :
1.35mm
Manufacturer Size Code :
P
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1μF
Height :
1.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11Ohm
Polarity :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
500nA
Weight :
5.499807mg
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Series :
TAJ
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C