TAJP106M010A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJP106M010A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
J BEND
HTS Code :
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
0.001mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Series :
TAJ
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
10μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Datasheets
TAJP106M010A
KYOCERA AVX TAJP106M010A
10μF ±20% 6Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJP106M010A Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 6Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.001mA.
TAJP106M010A Features
a leakage current of 0.001mA in this capacitor