TAJP105K035RNJ
Mfr.Part #
TAJP105K035RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V 0805
Tantalum Capacitors
Pbfree Code :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
4 %
Leakage Current :
500nA
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tan Delta :
0.04
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11Ohm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
J BEND
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Type :
Molded
Lead Free :
Lead Free
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Manufacturer Size Code :
P
Dielectric Material :
Tantalum
ECCN Code :
EAR99
Weight :
5.499807mg
Depth :
1.35mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
35V
Mount :
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Series :
TAJ
Height :
1.5mm
Capacitance :
1μF