TAJP106K010ANJ
Mfr.Part #
TAJP106K010ANJ
Description
CAP TANT
Capacitance :
10μF
Depth :
1.35mm
Tan Delta :
0.08
Voltage - Rated DC :
10V
Voltage - Rated :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
JESD-609 Code :
e4
Width :
1.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Height :
1.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
5.499807mg
Leakage Current :
1μA
Length :
2.05mm
Tolerance :
10%
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
8 %