TAJP106K010A
Mfr.Part #
TAJP106K010A
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 0805
Voltage - Rated DC :
10V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
1.5mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1μA
Capacitance :
10μF
Mounting Type :
TR, 7 INCH
Series :
TAJ
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
P
Published :
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
8 %
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Datasheets
TAJP106K010A
KYOCERA AVX TAJP106K010A
10μF ±10% 6Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 1μA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJP106K010A Overview
TAJP106K010A Features
a leakage current of 1μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %