TAJP105M035RNJ
Mfr.Part #
TAJP105M035RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1UF 20% 35V 0805
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1μF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Terminal Shape :
J BEND
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TAJ
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11Ohm
Depth :
1.35mm
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.04
HTS Code :
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
500nA
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Length :
2.05mm
Mount :
Surface Mount
Height :
1.5mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Weight :
5.499807mg
Dissipation Factor :
4 %