TAJP105M025RNJ
Mfr.Part #
TAJP105M025RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1UF 20% 25V 0805
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
1μF
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Manufacturer Size Code :
P
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
500nA
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Series :
TAJ
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11Ohm
Polarity :
Polar
Length :
2.05mm
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.04
Dissipation Factor :
4 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
1.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Depth :
1.35mm