TAJP476M002RNJ
Mfr.Part #
TAJP476M002RNJ
Description
CAP TANT 47UF 20% 2.5V 0805
Voltage - Rated DC :
2.5V
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Capacitance :
47μF
Dissipation Factor :
12 %
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
21 Weeks
Leakage Current :
1.2μA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Height :
1.5mm
Polarity :
Polar
Depth :
1.35mm
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm