TAJP475M016RNJ
Mfr.Part #
TAJP475M016RNJ
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 0805
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4.7μF
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Height :
1.5mm
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
1.35mm
JESD-609 Code :
e3
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
8 %
Leakage Current :
800nA
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm